Ředitelé ZŠ a MŠ jako rukojmí samospráv?

19. 06. 2014 10:39:53
Práce ředitele ZŠ či MŠ je v současné době velmi nevděčné povolání. Nejde jen o to, že z ředitelů škol jsou dnes spíše manažeři (a někteří úředníci na ministerstvu se snaží, aby se manažeři stali i řadových učitelů), ale také o skutečnost, že ředitel jmenovaných zařízení je víceméně odkázán na milost a nemilost místních politiků. Proti politické vůli pak ředitelé základních a mateřských škol často nemohou nic dělat. I kdyby vykazovali kvality Jana Amose Komenského a schopného manažera dohromady.

Ptáte se jak? Velmi jednoduše – zřizovatelem základních a mateřských škol jsou obce. Pokud se tedy stane, že se náhodou ředitel školy znelíbí politické reprezentaci dané obce (radě příp. starostovi), není až tak velký problém na konci platnosti ředitelova jmenovacího dekretu jej vyměnit. A tak se mění ředitelé, kteří by paradoxně měli být jakýmsi stabilním prvkem celé školy. Ano, rozumím námitkám, že tato pravomoc zřizovatele vychází z jeho odpovědnosti za zřizovanou organizaci v případě špatného výběru. Dva níže uvedené případy, které se udály v témže čase, nám však ukazují, že nejsou výjimkou případy, kdy končí ředitelé, kteří si vydobyli své postavení mezi žáky, ale i rodiči. A není právě spokojenost dětí a jejich rodičů tím hlavním, čeho by měl chtít dosáhnout i zřizovatel školy – tedy města a obce?

1. Nechci školu radostnou, hravou a bezpečnou

Na Facebooku se nedávno objevily fotografie z malování dětí ve škole, kde učí Mgr. Barbora Zelená. Nejprve jsem jim nevěnoval větší pozornost. Až poté, co jsem na jedné z nich uviděl nápis „neberte nám paní ředitelku“, jsem se pozastavil. Ještě než budu pokračovat, chci říct, že Mgr. Barboru Zelenou znám osobně, a to tak, že jsem byl dříve jejím žákem. Už je to pár let, kdy učila na Gymnáziu Bučovice, kde měla pověst příjemné kantorky plné nápadů. Nemohu mluvit za ostatní, ale hodiny výtvarné výchovy byly i pro mne – totálního výtvarného břídila – příjemné. Paní profesorka (klasické gymnaziální oslovování pedagogů :-)) Zelená dokázala v člověku vzbudit radost i k něčemu, co ho absolutně nebavilo. Naopak velmi rád jsem s ní hovořil o dějinách umění, protože mi sice shůry nebylo dáno tvořit veledíla, ale umění jako takové mám rád a živě se zajímám o kunsthistorii. Její kreativní písemky, které psali studenti výtvarky, byly proslulé po celém gymnáziu. I z výše uvedených důvodů jsem byl velmi rád, když ke mně přiletěla zpráva, že se z paní Mgr. Barbory Zelené stala ředitelka jedné ze základních škol na severní Moravě, kam se odstěhovala.

Nyní je v situaci, kdy byl na její místo vybrán někdo jiný. I přesto, že výběrové řízení vyhrála. Dostal se mi do rukou dopis starostky Starého Města, která v něm uvádí důvody odvolání paní ředitelky, i jeho komentované vydání právě paní ředitelkou Zelenou. Nebudu a ani nechci se rozepisovat o jednotlivostech, které nedokážu posoudit. Nechápu však jednu věc – výtky ke komunikativnosti dnes už odcházející ředitelky Mgr. Zelené, protože nejen má vlastní zkušenost mi říká opak. Jen jestli nebude kamenem úrazu to, že k úspěšné komunikaci jsou potřeba vždy obě dvě strany.

Na závěr tohoto příběhu zmíním také jeden bod zmiňovaného dopisu paní starostky, který podle mého soudu stojí za povšimnutí, a to když píše o tom, co zvládla ředitelka za 3 roky ve své funkci a komentuje to slovy „Nezdá se Vám toho nějak za 3 roky málo?“. Zde bych chtěl jenom poznamenat jedno motto: „Za peníze v Praze dům!“ Jinak se totiž na tak hloupou poznámku nedá reagovat.

2. „Měli říct rovnou, že mě nechtějí!“

I paní Dagmar Kubíčkovou, která hraje hlavní roli ve druhém mnou popisovaném případu, znám osobně. Měl jsem tu čest s ní spolupořádat několik akcí pro děti. O tom, jak je mezi dětmi a jejich rodiči oblíbená svědčí mj. i petice, která byla na její podporu sepsána. Drysická mateřská škola je po celém okresu Vyškov vyhlášená, na čemž má významný podíl zmiňovaná paní Kubíčková, za kterou – mimo dalších úspěchů – mluví například i to, že počet dětí ve jmenované mateřince je o mnoho vyšší, než byl před jejím nástupem.

Myslím, že je důležité zmínit nástupkyni paní Kubíčkové, která nemá ani potřebnou praxi ani vzdělání, jež se s danou funkcí pojí. Jako kuriozitu bych připojil i doporučení paní starostky rodičům, kteří se nesmířili s odvoláním ředitelky, aby dali své dítě do jiné mateřské školy. Mimochodem ještě jednu podobnost lze vysledovat – i paní Kubíčkové, stejně jako paní Zelené, vyčítá vedení obce nízkou komunikaci se svým zřizovatelem. Spíše mi to však připadá, že magická formule „nedostatečná komunikace“ je použita všude, kde schází konkrétní argumenty.

A oba dva tyto případy mají nakonec i podobnou dohru. Ani paní Zelená ani paní Kubíčková ve „svých“ školách pokračovat nebudou ani jako řadové učitelky. Ne snad tím, že by zapškly, ale jednoduše proto, že pro ně není místo. Musely by si ho obě dvě totiž vytvořit vyhozením některého ze stávajících kantorů.

Autor: Filip Zachariaš | čtvrtek 19.6.2014 10:39 | karma článku: 17.21 | přečteno: 684x

Další články blogera

Filip Zachariaš

Domeček ČSSD? Jako domeček z karet...

Takže, milá ČSSD, Váš domeček úspěchů je krásný marketingový tah, ale pojďme se podívat na skutečnost, protože tak nějak stojí na vodě.

1.3.2019 v 12:34 | Karma článku: 22.90 | Přečteno: 699 | Diskuse

Filip Zachariaš

Ve hře jsou opět Lichtensteini

Jak jsme se mohli dozvědět z tisku tzv. Nadace knížete z Lichtenštejnska, tedy zkráceno Lichtenštejnové, zavalili dvacet šest českých soudů žaloby a žádají návrat českým státem zabranéh majetku.

7.1.2019 v 14:20 | Karma článku: 34.28 | Přečteno: 1297 | Diskuse

Filip Zachariaš

Zrada zůstane zradou!

Další osmičkové výročí je tu. Září roku 1938 znamenalo de facto konec Československa. Očekával jsem, že na rozdíl od událostí roku 1968 se budou někteří snažit otázku viny bagatelizovat. Nemýlil jsem se.

29.9.2018 v 8:33 | Karma článku: 39.85 | Přečteno: 1339 | Diskuse

Filip Zachariaš

Kvítek pro život. Koupil si jej i pan ředitel VZP?

Stejně jako každý rok jsem si v rámci Českého dne proti rakovině koupil žlutý kvítek, tentokrát s fialovou stuhou symbolizující rakovinu tlustého střeva a konečníku.

16.5.2018 v 15:47 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 723 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Odpouštění je nebezpečné

Přiznávám bez mučení, že jsem se dnes nechal inspirovat jiným blogem, kde se píše o odpuštění, o zapomenutí, o pokračování v cestě kupředu.

16.9.2019 v 5:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bude mít prezident dilema?

V pátek 13. září byly v Izraeli zveřejněny poslední volební preference před úterním (17/9) hlasováním. Izraelci budou vybírat 120 zákonodárců do Knesetu – a ledacos nasvědčuje tomu, že bychom mohli být svědky dalšího patu.

15.9.2019 v 20:30 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 205 | Diskuse

Martin Mařák

Jourová z ANO, vítězství národních zájmů v Bruselu

Nejtvrdší kritika však kupodivu nepřišla ze směru KSČM, ODS, Pirátů, KDU-ČSL, nebo Top 09, ale docela překvapivě od Tomia Okamury z SPD, jenž docela vážně míní, že hnutí ANO nepodporuje české národní zájmy.

15.9.2019 v 17:34 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 286 | Diskuse

Ivo Hnilica

Udání -jak snadné doktore Watsone

Doporučuji si přečíst rozhovor v iRozhlas zprávy z 13. 9. 2019 se zadavatelem udání na Čapí hnízdo. Stačí si článek vyhledat.Ve společnosti tedy u politiků a mnoha lidí, rezonovala otázka, zda si je možné trestní stíhání

15.9.2019 v 14:48 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 795 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Když Ondřej Kolář lže, jak jeho táta tiskne. Několik jasných fake news z jeho projevu

Kolář v souvislostí s lobbingem za odstranění sochy Koněva přečetl takřka kandidátský projev. Bude svým otcem a jeho vlivovými klikami tlačen někam dál a výš? V přímém přenosu průkazně několikrát lhal. Dva důkazy přináším níže.

15.9.2019 v 13:33 | Karma článku: 41.77 | Přečteno: 2121 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1329

Člověk s levicovým smýšlením, který chce měnit věci k lepšímu.

Lídr KSČM na Vyškovsku a asistent poslance.

 

Najdete na iDNES.cz